zdr1Zasada czynnego oddziaływania opiera się na najnowszych poglądach na znaczenie czynników środowiskowych w powstawaniu zaburzeń psychicznych. Zadania poradni nie ograniczają się do postępowania rozpoznawczo-leczniczego, ale obejmują również działanie na warunki życia i pracy chorego. Na tle czynnej opieki odwiedziny domowe nabierają ogromnego znaczenia.

Mogą je wykonywać tylko bardzo wyszkolone w zakresie psychiatrii pielęgniarki środowiskowe lub pielęgniarki psychiatryczne zatrudnione w poradni, przeszkolone z zasad pielęgniarstwa w otwartej opiece zdrowotnej. Poznanie środowiska pacjenta i jego samego na tle tego środowiska ma na celu zmianę czynników, które wpływają na chorego ujemnie, a nawet były lub są przyczyną jego choroby. Często panują obustronne nieporozumienia: chory jest pozbawiony krytycyzmu, cechuje go nieufność i uczucie wrogości wobec rodziny, która ze swej strony ma do niego nieuzasadnione pretensje, nie rozumiejąc istoty choroby. W prowadzeniu właściwej rehabilitacji chorych psychicznie niezmiernie ważna jest terapia zajęciowa, należy więc tak wychowywać rodzinę chorego, aby rozumiała konieczność zatrudniania chorego oraz szkodliwość jego bezczynności. Rodzina musi rozumieć wartość leczniczą pracy. Chorego należy włączyć we wszystkie możliwe prace domowe, ale nie tylko; mogą to być prace chałupnicze lub praca poza domem. Praca przeznaczona dla chorego musi odpowiadać możliwościom chorego biorąc pod uwagę jego wykształcenie, zawód i sprawności manualne. Sprawy te należy traktować bardzo indywidualnie, gdyż jedni chorzy wolą pracę w domu, bo w domu czują się swobodniejsi, odpada rygor i mechanizacja, inni czują się lepiej w grupie i poza domem. Jeśli pacjent trafi na rodzaj pracy, która mu odpowiada i której może podołać, staje się często bardzo dobrym, pełnowartościowym pracownikiem. Czasem jednak nie łatwo dobrać mu odpowiednie zajęcie i zachodzi konieczność zmian. Pielęgniarki pozostają więc w częstym kontakcie z zakładami pracy. 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…