badanie - rak piersiLekarze mówią od dawna, że przy raku najważniejszy jest czas, dlatego każda z nas powinna sama badać piersi. Dodam tylko, że ponad polowa wszystkich guzków występuje w górnym kwadracie piersi. Tak samo ważne jest wykonywanie mammografii, która pozwala wykryć ten nowotwór we wczesnym stadium.

Największą szansa na wyleczenie jest wtedy, gdy guz ma mniej jak dwa centymetry i nie ma przerzutów do węzłów chłonnych. Takie wykrycie pozwala na przeżycie ponad 10 lat u pacjentek w ilości 90%. Ale zdarza się też, że mimo spełnienia tych warunków rak powraca. Dochodzi wtedy do wznowy miejscowej albo do przerzutów w narządach odległych. O profilaktyce raka piersi mówi się dość sporo a o zaawansowanym jego stadium prawie wcale. Dzieje się tak, ponieważ jest to dość wstydliwy temat. Kobiety, którym postawiono taką diagnozę są przestraszone i czują się zepchnięte na margines społeczeństwa. Gdy choroba nawraca to odbija się to negatywnie nie tylko na ich samopoczuciu, ale też na samopoczuciu bliskich. A przecież zaawansowany rak piersi jest uznawany za chorobę przewlekłą. Istnieją jednak sposoby by sprawić żeby kobiety żyły długo i na wysokim poziomie. Dają taką możliwość między innymi nowe leki, z tym, że w naszym kraju wciąż nie są refundowane.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…