brak-magnezuMagnez to niezbędny pierwiastek dla naszego organizmu. Poprawia pamięć i zdolność koncentracji. A ponadto wspomaga nasze serce, bo przeciwdziała powstawaniu skrzepów, zapobiega arytmii i poprawia ciśnienie krwi. Zapobiega również powstawaniu kamieni w nerkach, zapewnia prawidłową pracę tarczycy i gwarantuje dobre przyswajanie wapnia, czyli pomaga we wzmacnianiu naszych kości.

Dlatego jeśli źle sypiasz i nieustannie czujesz się zmęczona, pojawiają się bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, kołatnie serca, zaburzenie widzenia, drżą mięśnie, to może się okazać, że masz niedobory magnezu. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla osoby dorosłej to 300-400 mg. Niestety często nasza dieta nie dostarcza takiej ilości. A co gorsza na skutek wszechobecnej żywności przetworzonej, życia w stresie i chorób nawet ten, który dostarczamy, nie zostaje w pełni przyswojony przez nasz organizm. Pamiętaj, że nawet, jeśli sięgniesz po suplement diety to nie zastąpi to dobrze skomponowanego jadłospisu bogatego w magnez. Magnez znajdziesz w ciemnym pieczywie, otrębach pszennych, kaszy gryczanej, brązowym ryżu, szpinaku czy soczewicy. A wszystkie skomponowane z tych składników dania bogato dopraw świeżą natką pietruszki. Po między posiłkami warto przegryzać orzechy laskowe, migdały i pestki dyni, które są również bogate w ten pierwiastek. Jeśli natomiast masz ochotę na coś słodkiego sięgnij po kawałek gorzkiej czekolady.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…