ebola-ochronaIstnieją trzy sposoby, które mogą pomów ochronić się przed wirusem ebola. Po pierwsze specjalistyczna odzież ochronna. Jeśli przebywasz w szpitalu zakaźnym gdzie może pojawić się zakażona osoba musisz mieć rękawiczki ochronne, fartuch, maskę i okulary.

Natomiast personel szpitalny, który ma bezpośredni kontakt z chorym jego krwią, potem czy wymiocinami powinny mieć ponadto dodatkowe rekawice ochronne, specjalny kaptur który ochroni głowę i kark a także nieprzemakalne spodnie i ochraniacze na obuwie. Natomiast gdy zajdzie wyższa konieczność specjalny kombinezon. Po drugie warto pamiętać o odkażeniu, w szczególności jeśli planujemy podróż do Afryki. Do swojej torby spakuj koniecznie spirytus oraz inne środki odkażające, które zniszczą wirus. Pamiętaj także o częstym myciu rąk, jedz posiłki tylko w hotelach i pij tylko butelkowaną wodę. Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z innymi ludźmi i zwierzętami. Po trzecie jeśli na lotnisku zauważysz objawy grypopodobne to zostaniesz umieszczony w tzw. niebezpiecznej strefie i zostaniesz przewieziony karetką do specjalistycznego szpitala, gdzie zostaniesz odizolowany. Natomiast w tym czasie zostanie przeprowadzone odkażenie wszystkich osób współpodrózujących, pomieszczeń i rzeczy z którymi miałeś kontakt. Zabezpieczony zostanie również nasz bagaż. Warto pamiętać o tym, że choroba nie przenosi się drogą powietrzną.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…