jesienne-infekcjeJesienią i zima przede wszystkim są atakowane nasze drogi oddechowe. Na infekcje oddechowe narażone są przede wszystkim małe dzieci gdyż ich układ oddechowy jest w pełni rozwinięty dopiero po ukończeniu trzech lat. Dzieci łatwiej też zarażają się od osób kaszlących i kichających.

Infekcjom w tym okresie sprzyjają tez duże wahania temperatur i uboższa dieta o świeże warzywa i owoce. Za przeziębienie w większości przypadków odpowiedzialne są wirusy. Zaczyna się od drapania i łaskotania w gardle i nosie. Jest to efekt nabrzmiewania błony śluzowej, która została zaatakowana. Potem pojawia się uciążliwa wydzielina w nosie, która najczęściej nie ustępuje w przeciągu 7 dni. Ale wirusy się nie zatrzymują, rozprzestrzeniają się dalej. Zostaje zaatakowane gardło, pojawia się silny ból i problemy z połykaniem. Większość wirusowych zakażeń wymaga tylko łagodzenia objawów. Najlepiej jak jest możliwość to położyć zakażone dziecko na dzień lub dwa do łóżka, niech odpoczywa. Nie należy go przegrzewać, dlatego przykryj je kocykiem. Dziecko powinno pic dużo ciepłych płynów, dobra będzie herbata z miodem i cytryną czy też napar z malin. Dziecko powinno pic często i w małych ilościach. Do zbicia gorączki użyj wilgotnych skaldów, przy zatkanym nosie wykonuj inhalacje. Jeśli pojawi się gorączka powyżej 38 stopni to należy ja obniżyć, należy podawać przy tym tylko preparaty przeznaczone dla dzieci.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…