trzustkaNarząd ten jest dość mały, ale za to bardzo ważny. Odpowiada on między innymi za trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. Wytwarza ona sok trzustkowy zawierający enzymy, to on rozkłada składniki pokarmowe, dzięki czemu możliwe jest ich przyswojenie.

Trzustka odpowiada też za wydzielanie insuliny, jej zadaniem jest ułatwienie wnikania glukozy do komórek. Trzustce służy przede wszystkim dieta niskotłuszczowa. Tłuszcz sprzyja kamicy żółciowej a ta jest przyczyną zapalenia trzustki. Najgorsze jest smażone tłuste mięso, zastąpmy je chudym, drobiowym, starajmy się gotować a nie smażyć. Unikajmy tez konserwantów, ostrych przypraw, ograniczmy tez spożywanie alkoholu. Stan trzustki możemy sprawdzić za pomocą badań krwi lub USG. Symptomem mówiącym na o silnym stanie zapalnym jest ból brzucha, wymioty, gorączka a nawet zaburzenia świadomości. Chory ma biegunki, stany podgorączkowe, cukrzycę chudnie i nie ma apetytu. W najostrzejszych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja na oddziale intensywnej opieki medycznej i ścisła dieta. Po wyjściu ze szpitala powinno się stosować lekkostrawną dietę z ograniczeniem tłuszczów i białka, trzeba tez jadać przynajmniej pięć posiłków dziennie. Czasem na trzustce tworzy się guz, objawia się on bólem nad pępkiem, który promieniuje aż do pleców lub żeber. Pojawiają się silne wzdęcia i wymioty po jedzeniu. Potem pojawiają się także obrzęki nóg. Nie rzadko kończy się to operacja i chemioterapią.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…