DerealizacjaJest to zaburzenie psychiczne a osoby na nie cierpiące mają wrażenie że rzeczywistość która je otacza nie jest realna. Mówiąc językiem lekarskim jest to odrealnienie rzeczywistości.

Często jest to tylko jeden ze wskaźników które należą do zespołu lekowego. Tak więc nie jest to objaw ciężkich chorób psychicznych. Potocznie mówi się że osoby te widzą świat jak by przez grubą szybę. Często też występuje u nich nadwrażliwość na światło. Wodzie mogą też przez nich być odbierani jako martwi. Często też mają uczucie jak by za chwilę mieli zemdleć, występują u nich też zawroty głowy. Nie maja oni też dobro poczucia czasu. Mogą oni widzieć samego siebie z boku, być jak by poza swoim ciałem. Pojawiać się też mogą zawroty głowy, depresja, utrata pamięci. Warto w tym miejscu powiedzieć że osoby cierpiące na tę chorobę wiedzą o tym i mają świadomość że to co obserwują nie jest normalne. Wiedzą że to subiektywne spojrzenie a nie to co jest naprawdę. Często choroba ta występuje u osób które nie mogą sobie poradzić z jakimś problemem psychicznym. Wtedy derealizacja przychodzi im z pomocą. U najmniejszych zjawisko to może wystąpić jako skutek częstych i długotrwałych pobytów w szpitalu. Derealizacja występuje także u osób które były porwane lub nękane na tle seksualnym. Choroba ta może też przyjść w następstwie jakiejś katastrofy takiej jak trzęsienie ziemi czy powódź. Do odwiedzenia lekarza powinny nas skłonić pojawiające się luki w pamięci. Lub też dziwne zachowania które mogą wystąpić wskutek silnego przeżycia lub stresu. Diagnozę stawia się na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz badań. Dzięki nim będziemy mogli wykluczyć inne przyczyny objawowe. Należeć mogą do nich urazy głowy i mózgu. Leczenie to przede wszystkim psychoterapia i środki antydepresyjne. Stosuję się także leki przeciwlękowe i uspokajające. Osoby które cierpią na tę chorobę są w grupie podwyższonego ryzyka samobójstw oraz wpadnięcia w różne nałogi. Mogą one też mieć problemy ze snem oraz nocne koszmary. Często też występują u nich problemy łóżkowe. Często też u takich osób można obserwować bolę głowy i inne zaburzenia. Tak więc najczęściej jest to sposób na poradzenie sobie z jakimś problemem. Chory robi sam sobie świat obcym i dobrze mu z tym. 

 

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…