zmeczenieBywają sytuację takie jak zarwana noc, czy dłużej musisz zostać w pracy, wówczas masz prawo czuć się zmęczona. Ale często jest tak, że padasz z nóg bez konkretnych powodów.

Może to być przyczyna braku witaminy B12. Jej niedobór zmniejsza ilość tlenu we krwi, a taka sytuacja zaraz daje o sobie znać właśnie zmęczeniem. Tę witaminę zawierają tylko produkty pochodzenia zwierzęcego dlatego jedz mięso, ryby, przetwory mleczne i jaja. Okresowo można również wesprzeć się tą witaminą w postaci suplementu diety. Pamiętaj również by w twoim organizmie nie zbrakło żelaza. Niedokrwistość pogarsza samopoczucie. Ale jaką dawkę tego pierwiastka należy przyjmować musi określić lekarz. Ponieważ zbyt duża ilość żelaza w organizmie jest równie niebezpieczna. Walcz również ze stresem, który pozbawia cię sił. Spróbuj w tym celu jakiś ćwiczeń relaksacyjnych, które pomogą ci rozładować napięcie. Jeśli dużo ćwiczysz to ogranicz wysiłek fizyczny. Trzeba zachować proporcję między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem. Dbaj o swój pęcherz. Jest to bardzo istotne, ponieważ specjaliści twierdzą, że połowa kobiet, szczególnie po 40 roku życia uskarża się na złe samopoczucie i ogólne zmęczenie, gdy rozwija się u nich infekcja układu moczowego. Przyjmuj taże dużą ilość płynów by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dzienna dawka to 8 szklanek.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…