stozekNiepokojącym sygnałem tej choroby jest swędzenie oka. Jeśli swędzenie nie ustaje to nie zacierajmy oka tylko idźmy z tym problemem do okulisty.

Na rozwój choroby wskazuje głównie bardzo szybko pogarszający się wzrok, który dotyczy zazwyczaj jednego oka. Gdy choroba postępuje mamy problemy z rozpoznaniem obrazów: są one zniekształcone, lub widzimy podwójnie, a czasem nawet kilka obrazów tego samego przedmiotu. Obraz równie słabo widoczny jest nocą. Nasze oczy stają się wrażliwe na świtało oraz mamy uczucie ciągłego ich przeciążenia. Choroba przebiega różnie nie ma ścisłego schematu. U jednych osób utrzymuje się w tym samym stadium latami, a u innych zmiany następują bardzo szybko. Wzrost stożka może się zatrzymać na różnym poziomie, których wyróżnia się trzy: początkowy, umiarkowany lub zaawansowany. Im szybciej udamy się do okulisty z naszą dolegliwością tym szybciej zacznie się leczenie tej choroby. Na szczęście lekarze mają wiele możliwości by ją zahamować. Jednak, gdy jest już za późno to jedynym ratunkiem jest przeszczep rogówki. Zaawansowany poziom okulista może już zobaczyć w czasie rutynowego badania – badanie oka w specjalnej lampie szczelinowej. U pacjentów, którzy cierpią już na astygmatyzm wskazane jest wykonanie badania o nazwie topografia rogówki jest to tzw. mapa rogówki. Wykonanie takiego badania pozwala na bardzo precyzyjną ocenę stanu oka.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…