leki-bez-recJest coraz więcej leków bez recepty i to zarówno w aptekach AK i chociażby na stacjach tankowania. Warto, zatem dowiedzieć się, czego unikać. Uważaj na substancje o nazwie pseudoefedryna.

Znajduje się ona w wielu preparatach an przeziębienie. Leki te szybko obniżają gorączkę, ułatwiają oddychanie, minimalizują ból mięśni, stawów i głowy. Leków takich nie wolno stosować dłużej jak 3 do 4 dni. Efekt przedawkowania może być podobny do zażycia amfetaminy. Pojawić się może nagły wzrost ciśnienia, bóle głowy, nudności i wysypka. Czasem może pojawić się też zatrzymanie moczu szczególnie u mężczyzn. Jest też sporo leków, które mogą uczulać, szczególnie dzieci. Zatem zanim się na jakiś zdecydujesz sprawdź czy w jego skaldzie nie ma glutenu, laktozy albo barwników. Gdy tylko na skórze pokaże się ewentualna wysypka to szybko je odstaw. Trzeba też uważać pryz używaniu kropli do nosa. Czasem warto je zastąpić kroplami z woda morską. Jeśli masz problemy gastryczne to nie zażywaj preparatów na bazie kwasu acetylosalicylowego, ponieważ drażni on śluzówkę. Uważaj też na pyralginę. Większa uwagę zwracaj także na syropu, bo mogą one mieć w swoim skaldzie dekstrometorfan. Hamuje ona bodźce nerwowe powodujące kaszel. Po zażyciu większej ilości efekt jest taki sam jak po zażyciu środków narkotykowych gdyż jest to pochodna opiatów.  

Bezsenność

bezsennoscSen to czynność niezbędna by twój organizm był zdrowy i mógł prawidłowo funkcjonować. Bezsenność można uznać za chorobę epidemiologiczną XXI wieku. Nawet około 40 proc. Polaków ma problemy ze snem. Nagminne nie przesypianie siedmiu, ośmiu godzin w ciągu nocy oznacza fatalne skutki dla zdrowia. Przede wszystkim obniża odporność organizmu, obniża koncentrację, logiczne myślenie, zaburza wydzielanie insuliny.

Więcej…

Zadbaj o swoje zęby

kobietaWiększość Polaków mycia zębów nie kojarzy z posiłkiem tylko z porą dnia, ponieważ zęby myjemy z reguły rano i wieczorem. Takie badanie zostały przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych z okazji Światowego Dnia Higieny jamy ustnej . Badania pokazują, że co drugi Polak myje zęby nie po śniadaniu, ale tuż po przebudzeniu się w trakcie porannej toalety.

Więcej…